ΝΕΑ

Το Π.Μ.Σ. «Φυτιατρική και Περιβάλλον» διαρκεί δύο ακαδημαϊκά εξάμηνα, τα οποία περιλαμβάνουν συνολικά 7 μαθήματα και εκπόνηση διπλωματικής εργασίας. Για την απόκτηση του Διπλώματος Μεταπτυχιακών  Σπουδών (Δ.Μ.Σ.) απαιτούνται συνολικά  60 ECTS. Αναλυτικές πληροφορίες για το πρόγραμμα σπουδών παρουσιάζονται στον Κανονισμό και στον Οδηγό σπουδών του ΠΜΣ.

Επιτυχόντες του ΠΜΣ “ Φυτιατρική και Περιβάλλον”

Κάθε χρόνο, το Τμήμα Γεωπονίας Φυτικής Παραγωγής και Αγροτικού Περιβάλλοντος υποδέχεται μία νέα ομάδα, ένα νέο έτος μεταπτυχιακών φοιτητών. Φέτος όμως η  πραγματικότητα είναι εντελώς διαφορετική.

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ-ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΤΗΤΩΝ

Το Τμήμα Γεωπονίας Φυτικής Παραγωγής και Αγροτικού Περιβάλλοντος (Γ.Φ.Π.Α.Π.) του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας ανακοινώνει την έναρξη της διαδικασίας υποβολής των αιτήσεων για την εισαγωγή μεταπτυχιακών φοιτητριών και φοιτητών, για το ακαδημαϊκό έτος 2021-2022 στο Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών (Π.Μ.Σ.) με τίτλο:

«Φυτιατρική και Περιβάλλον»

Οι υποχρεώσεις και τα δικαιώματα των μεταπτυχιακών φοιτητών παρουσιάζονται αναλυτικά στους παρακάτω κανονισμούς:

Κανονισμός Δεοντολογίας της Έρευνας

Κανονισμός Λειτουργίας Θεσμού Ακαδημαϊκού Συμβούλου

Κανονισμός Λειτουργίας Διαχείρισης Παραπόνων και Ενστάσεων Φοιτητών

Υποχρεώσεις

Συνοπτικά οι μεταπτυχιακοί φοιτητές υποχρεούνται:

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ

ΤΜΗΜΑ ΓΕΩΠΟΝΙΑΣ ΦΥΤΙΚΗΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΚΑΙ ΑΓΡΟΤΙΚΟΥ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ

«Φυτιατρική και Περιβάλλον»

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ-ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΤΗΤΩΝ

Το Τμήμα Γεωπονίας Φυτικής Παραγωγής και Αγροτικού Περιβάλλοντος (Γ.Φ.Π.Α.Π.)

Αντικείμενο – Σκοπός του Π.Μ.Σ.

1. Αντικείμενο του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών (Π.Μ.Σ.) είναι η επιστημονική κατάρτιση και ειδίκευση επιστημόνων σε θέματα σχετικά με τη Φυτιατρική και το Περιβάλλον.

2. Σκοπός του Προγράμματος αποτελεί:

Η επιλογή των υποψηφίων γίνεται με (α) γραπτή εξέταση, (β) αξιολόγηση του φάκελου υποψηφιότητας και προσωπική συνέντευξη του υποψηφίου όπως αναλύεται παρακάτω:

Α) Γραπτή εξέταση: Οι υποψήφιοι μεταπτυχιακοί φοιτητές εξετάζονται σε θέματα σχετικά  με το γνωστικό αντικείμενο του Π.Μ.Σ. Η ημερομηνία και η εξεταστέα ύλη ορίζεται στη πρόσκληση υποβολής αιτήσεων εισαγωγής στο Π.Μ.Σ.

Online Επισκέπτες

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 127 guests και κανένα μέλος